OTA VOICE
Ροή Ειδήσεων Γενική

Τόκιο: Χάλκινος Ολυμπιονίκης ο Λευτέρης Πετρούνιας, ο “άρχοντας” των κρίκων

Στο βάθρο των νικητών στους κρίκους στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, ανέβηκε ο Έλληνας Πρωταθλητής, Λευτέρης Πετρούνιας.  Ο “άρχοντας” των κρίκων.

Μετά από μια περίοδο τραυματισμών ο Λευτέρης Πετρούνιας κάνει την ολική επαναφορά και θριαμβεύει σε μια ακόμη Ολυμπιάδα. Με μια συγκλονιστική εμφάνιση στον τελικό κατέκτησε την τρίτη θέση, χάνοντας μόνο από τους Κινέζους Γιάνγκ και Χάο που πήραν την πρώτη και δεύτερη θέση αντίστοιχα.

Ο Έλληνας Πρωταθλητής βαθμολογήθηκε με 15.200 βαθμούς, έχοντας μια μικρή αστάθεια κατά την έξοδο του και η οποία του στοίχισε την πρώτη και δεύτερη θέση. Οι κινέζοι Λιού Γιάνγκ με 15.500 και Γιού Χάο με 15.300 βαθμούς, νίκησαν τον χρυσό ολυμπιονίκη του Ρίο ντε Τζανέϊρο.

Ακολούθησαν ο Γάλλος Σαμίρ Αιτ Σαίντ, με 14.900 βαθμούς και ο Ρώσος Ντένις Αμπλιαζίν με 14.833 βαθμούς.