Τόκιο: Ελλάδα-Ιταλία 6-6, δεν άντεξε και ήρθε ισόπαλη με την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια

Συγκλονιστική και στο δεύτερο παιχνίδι της η Εθνική Ομάδα Πόλο των Ανδρών κατάφερε να κοντράρει στα ίσια την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Ιταλία, με το τελικό αποτέλεσμα 6-6 να αφήνει μια γεύση πίκρας, αφού βρέθηκε πολύ κοντά στην νίκη. Μετά την σπουδαία νίκη της πρώτης αγωνιστικής επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης Ουγγαρίας, η ελληνική ομάδα παρουσιάστηκε δυνατή και αποφασισμένη και κατάφερε στη λήξη της 3ης περιόδου να πάρει σημαντικό προβάδισμα με 4 τέρματα και όλα έδειχναν πως η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου, βρισκόταν απέναντι σε μια ακόμη σπουδαία νίκη.

Όμως η Ιταλία του μεγάλου Σάντρο Καμπάνια, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με μια αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο πέτυχε να φέρει το παιχνίδι τα ίσια και να μοιραστεί με το εθνικό συγκρότημα τους βαθμούς της ισοπαλίας.

Η διακύμανση του αγώνα.

Ισόπαλες ήταν οι δυο πρώτες περίοδοι με 1-1. Στην τρίτη περίοδο η ελληνική ομάδα ήταν καταιγιστική και κέρδισε με 4-0, βάζοντας τις βάσεις για μια σπουδαία νίκη. Όμως στην τέταρτη περίοδο δεν άντεξε στην πίεση των Ιταλών, που τα έπαιξαν όλα για όλα και κατάφεραν με ένα δικό τους 4-0 να σώσουν την παρτίδα.

Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξαν οι αποβολές, που ήταν κατά πολύ υπέρ των Ιταλών, με 13 έναντι 7 αλλά και η επιλογή της εθνικής μας να παίξει στο τελευταίο οκτάλεπτο με το χρονόμετρο, έχοντας προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων.

Η Ελλάδα που συμμετέχει στον Α όμιλο της διοργάνωσης, θα αντιμετωπίσει στον επόμενο αγώνα της (Πέμπτη 29/7), την διοργανώτρια Ιαπωνία. Στη συνέχεια θα αντιμετωπίσει την Νότια Αφρική και θα ολοκληρώσει τους αγώνες της στον όμιλο κόντρα στις ισχυρές  ΗΠΑ.

Η εικόνα του αγώνα

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την τυπικά γηπεδούχο Ιταλία): 1-1, 1-1, 0-4, 4-0

Η εξέλιξη του σκορ: 1-0 Αϊκάρντι (φουνταριστός), 1-1 Μουρίκης (φουνταριστός), 2-1 Λουόνγκο (περιφέρεια), 2-2 Παπαναστασίου (περιφέρεια), 2-3 Γενηδουνιάς (περιφέρεια), 2-4 Καπότσης (περιφέρεια), 2-5 Αργυρόπουλος (π.π.), 2-6 Βλαχόπουλος (περιφέρεια), 3-6 Φιλιόλι (πέναλτι), 4-6 Φιλιόλι (π.π.), 5-6 Αϊκάρντι (φουνταριστός), 6-6 Ετσενίκε (π.π.).

Η εθνική είχε 1/7 με παίκτη παραπάνω, 4 γκολ από την περιφέρεια και 1 από θέση φουνταριστού.

Η Ιταλία είχε 2/13 με παίκτη παραπάνω, 1/1 πέναλτι, 1 γκολ από την περιφέρεια και 2 από θέση φουνταριστού.

Με τρεις ποινές αποβλήθηκαν ο Βλαχόπουλος (6΄09΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα), ο Γενηδουνιάς (1΄31΄΄ πριν το τέλος του παιχνιδιού) και ο Φουντούλης (28΄΄ πριν τη λήξη του ματς).

Διαιτητές: Μπουτς (Ισπανία), Ιβανόβσκι (Μαυροβούνιο)

Οι συνθέσεις:

ΙΤΑΛΙΑ (Σάντρο Καμπάνια): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο, Λουόνγκο 1, Φιλιόλι 2, Πρεσούτι, Βελότο, Ρεντζούτο, Ετσενίκε 1, Φιγκάρι, Μποντεγκά, Αϊκάρντι 2, Ντόλτσε

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης, Καπότσης 1, Φουντούλης, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος, Γκιουβέτσης, Βλαχόπουλος 1

** Εκτός 12άδας από ελληνικής πλευράς έμεινε και πάλι ο δεύτερος τερματοφύλακας, Κώστας Γαλανίδης.