Τεράστιος Τσιτσιπάς- Νίκησε τον Τιμ και κατέκτησε τον τίτλο στο ATP Finals

Τεράστια νίκη του Στέφανου Τσιτσιπά στο ATP Finals  επί του Ντομινίκ Τίμ , με 2-1 σετ  και κατέκτησε ένα ακόμη τίτλο στην καριέρα του βάζοντας πλώρη για την κορυφή.

Σε δαιμονιώδη φόρμα ο Έλληνας πρωταθλητής μετά την νίκη εναντίον του μεγάλου Φέντερερ στον ημιτελικό  , επικράτησε στο τελικό του τουρνουά επί του Ντομινίκ Τίμ και κατέκτησε την πρώτη θέση , κάνοντας όλο τον πλανήτη να μιλά για το φαινόμενο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κέρδισε 2-1 στο tie break του 3ου σετ (6-7,6-2, 7-6) τον Ντομινίκ Τιμ στον τελικό των τελικών, Nitto ATP Finals, στην Ο2 arena του Λονδίνου, στην πρώτη του κιόλας συμμετοχή στην διοργάνωση των οκτώ κορυφαίων στη σεζόν. Αυτός ήταν ο ένατος τελικός καριέρας για τον 21χρονο Έλληνα πρωταθλητή , έχοντας κερδίσει έως τώρα τους τέσσερις.

Με τη νίκη του αυτή ο Τσιτσιπάς, έγινε ο νεότερος πρωταθλητής στο φινάλε της σεζόν, μετά από τον 20χρονο Λέιτον Χιούτι το 2001 και ι ο έκτος νεότερος πρωταθλητής στην 50ετή ιστορία του τουρνουά. O Τσιτσπάς, θα φύγει απ’το Λονδίνο με 1300 βαθμούς ATP και θα πλησιάσει σε απόσταση 400 βαθμών τον 5ο της κατάταξης Ντανίλ Μεντβέντεφ και θα προσθέσει στο λογαριασμό του το ποσό των 2.6εκ. δολαρίων.

Μετά το τέλος του νικηφόρου του αγώνα με τον Τιμ,ο Στέφανος Τσιτσιπάς δήλωσε:

«Ήταν ένας καταπληκτικός τελικός, ένα καταπληκτικό ματς. Δεν έχω λόγια για ο, τι συνέβη. Ήταν ένας κλειστός τελικός και χρειάστηκα μεγάλη πνευματική δύναμη για να μπορέσω να αντέξω. Είναι απίστευτα τα συναισθήματα αυτή τη στιγμή. Ευχαριστώ όλο τον κόσμο, τους Έλληνες που ήρθαν εδώ στην Ο2 Αρένα. Τους ευχαριστώ τον καθένα ξεχωριστά, μου έδωσαν μεγάλη δύναμη για να φτάσω μέχρι σε αυτή την επιτυχία.

Συγχαρητήρια σε σένα Τιμ. Ήταν μια φανταστική μάχη για το άθλημά μας. Συγχαρητήρια για τη σκληρή δουλειά που έχεις κάνει όλη τη χρονιά.

Νιώθω απίστευτα που κρατάω αυτό το τρόπαιο. Ευχαριστώ την ομάδα μου, τον ατζέντη μου, τον πατέρα μου, τη μητέρα μου. Αυτό το τουρνουά ήταν φανταστικό και το κάνατε όλοι σας τόσο συναισθηματικά ξεχωριστό.

Η ατμόσφαιρα συγκλονιστική όλη την εβδομάδα, ελπίζω να απόλαυσαν όλοι τα παιχνίδια. Σας ευχαριστώ και πάλι όλους όσοι με στηρίξατε. Εύχομαι να τα ξαναπούμε και τις επόμενες φορές».