OTA VOICE
Πολιτική Ροή Ειδήσεων Γενική

Σέντρα για το Παγκόσμιο Κύπελλο – Αναλυτικά το πρόγραμμα

Έφτασε η μεγάλη ώρα για τα εκατομμύρια των ποδοσφαιρόφιλων…

Μετά από περίπου 4,5 χρόνια αναμονή, το μεγαλύτερο ποδοσφαιρικό γεγονός του πλανήτη, το Μουντιάλ…αρχίζει.

Η πρώτη “σέντρα” θα πραγματοποιηθεί σήμερα (20/11) στις 18:00 με την αναμέτρηση της διοργανώτριας χώρας, του Κατάρ απέναντι στο Εκουαδόρ, στο “Αλ Μπαΐτ” του Αλ Κορ, το οποίο έκανε εγκαίνια τον Νοέμβριο του 2021 και διαθέτει χωρητικότητα 60.000 θέσεων.

Το γήπεδο σήμερα αναμένεται κατάμεστο, καθώς άλλωστε είναι και το πρώτο ματς του Μουντιάλ που γίνεται επί αραβικού εδάφους. Αυτό θα είναι και το ντεμπούτο των Αράβων σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου και αντίστοιχα η τέταρτη για την ομάδα του Ισημερινού.

Η τελετή έναρξης

Η τελετή έναρξης για το Μουντιάλ 2022 αναμένεται ότι θα ξεκινήσει στις 16:00 και θα περιέχει μουσική, εντυπωσιακές χορογραφίες, ειδικά εφέ τελευταίας τεχνολογίας, άφθονα πυροτεχνήματα.

Οι υπεύθυνοι της διοργάνωσης αντιμετώπισαν πολλές δυσκολίες, καθώς πολλοί διάσημοι καλλιτέχνες είπαν «όχι» στην πρόταση να συμμετέχουν.

Ωστόσο, οι διοργανωτές καλωσόρισαν τους οπαδούς κάνοντας τη νύχτα μέρα από ένα φαντασμαγορικό σόου με βεγγαλικά και  drones, τα οποία σχημάτιζαν τη φράση «Welcome to Qatar».

Το τηλεοπτικό πρόγραμμα

Όσον αφορά την τηλεοπτική μετάδοση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, θα καλυφθεί από τον ΑΝΤ1, με ορισμένους αγώνες να μεταδίδονται από την συνδρομητική πλατφόρμα ΑΝΤ1+.

Αναλυτικά:

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Κυριακή 20 Νοεμβρίου

  • Al-Bayt, Al Khor: Κατάρ – Εκουαδόρ (1ος όμιλος – 18:00, ΑΝΤ1)

Δευτέρα 21 Νοεμβρίου

  • Khalifa, Ντόχα: Αγγλία – Ιράν (2ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1+)
  • Al-Thumama, Ντόχα: Σενεγάλη – Ολλανδία (1ος όμιλος – 18:00, ΑΝΤ1+)
  • Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: ΗΠΑ – Ουαλία (2ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Τρίτη 22 Νοεμβρίου

  • Lusail, Lusail: Αργεντινή – Σαουδική Αραβία (3ος όμιλος – 12:00, ΑΝΤ1+)
  • Education City, Ντόχα: Δανία – Τυνησία (4ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1+)
  • 974 Stadium, Ντόχα: Μεξικό – Πολωνία (3ος όμιλος – 18:00, ΑΝΤ1+)
  • Al-Janoub, Al-Wakrah: Γαλλία – Αυστραλία (4ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Τετάρτη 23 Νοεμβρίου

  • Al-Bayt, Al-Khor: Μαρόκο – Κροατία (6ος όμιλος – 12:00, ΑΝΤ1+)
  • Khalifa, Ντόχα: Γερμανία – Ιαπωνία (5ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1+)
  • Al-Thumama, Ντόχα: Ισπανία – Κόστα Ρίκα (5ος όμιλος – 18:00 – ΑΝΤ1+)
  • Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Βέλγιο – Καναδάς (6ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Πέμπτη 24 Νοεμβρίου

  • Al-Janoub, Al-Wakrah: Ελβετία – Καμερούν (7ος όμιλος – 12:00, ΑΝΤ1+)
  • Education City, Ντόχα: Ουρουγουάη – Νότια Κορέα (8ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1+)
  • 974 Stadium: Πορτογαλία – Γκάνα (8ος όμιλος – 18:00, ΑΝΤ1+)
  • Lusail, Lusail: Βραζιλία – Σερβία (7ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Παρασκευή 25 Νοεμβρίου

  • Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Ουαλία – Ιράν (2ος όμιλος – 12:00, ΑΝΤ1+)
  • Al-Thumama, Ντόχα: Κατάρ – Σενεγάλη (1ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1+)
  • Khalifa, Ντόχα: Ολλανδία – Εκουαδόρ (1ος όμιλος – 18:00, ΑΝΤ1+)
  • Al-Bayt, Al-Khor: Αγγλία – ΗΠΑ (2ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Σάββατο 26 Νοεμβρίου

  • Al-Janoub, Al-Wakrah: Τυνησία – Αυστραλία (4ος όμιλος – 12:00, ΑΝΤ1+)
  • Education City, Ντόχα: Πολωνία – Σαουδική Αραβία (3ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1+)
  • 974 Stadium: Γαλλία – Δανία (4ος όμιλος – 18:00, ΑΝΤ1)
  • Lusail, Lusail: Αργεντινή – Μεξικό (3ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Κυριακή 27 Νοεμβρίου

  • Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Ιαπωνία – Κόστα Ρίκα (5ος όμιλος – 12:00, ΑΝΤ1+)
  • Al-Thumama, Ντόχα: Βέλγιο – Μαρόκο (6ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1+)
  • Khalifa, Ντόχα: Κροατία – Καναδάς (6ος όμιλος – 18:00, ΑΝΤ1)
  • Al-Bayt, Al-Khor: Ισπανία – Γερμανία (5ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Δευτέρα 28 Νοεμβρίου

  • Al-Janoub, Al-Wakrah: Καμερούν – Σερβία (7ος όμιλος – 12:00 – ΑΝΤ1+)
  • Education City, Ντόχα: Νότια Κορέα – Γκάνα (8ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1+)
  • 974 Stadium, Ντόχα: Βραζιλία – Ελβετία (7ος όμιλος – 18:00, ΑΝΤ1)
  • Lusail, Lusail: Πορτογαλία – Ουρουγουάη (8ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Τρίτη 29 Νοεμβρίου

  • Khalifa, Ντόχα: Εκουαδόρ – Σενεγάλη (1ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1+)
  • Al-Bayt, Al-Khor: Ολλανδία – Κατάρ (1ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1)
  • Al-Thumama, Ντόχα: Ιράν – ΗΠΑ (2ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1+)
  • Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Ουαλία – Αγγλία (2ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Τετάρτη 30 Νοεμβρίου

  • Al-Janoub, Al-Wakrah: Αυστραλία – Δανία (4ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1+)
  • Education City, Ντόχα: Τυνησία – Γαλλία (4ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1)
  • 974 Stadium, Ντόχα: Πολωνία – Αργεντινή (3ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)
  • Lusail, Lusail: Σαουδική Αραβία – Μεξικό (3ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1+)

Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου

  • Al-Thumama, Ντόχα: Καναδάς – Μαρόκο (6ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1+)
  • Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Κροατία – Βέλγιο (6ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1)
  • Khalifa, Ντόχα: Ιαπωνία – Ισπανία (5ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)
  • Al-Bayt, Al-Khor: Κόστα Ρίκα – Γερμανία (5ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1+)

Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου

  • Al-Janoub, Al-Wakrah: Γκάνα – Ουρουγουάη (8ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1)
  • Education City, Ντόχα: Νότια Κορέα – Πορτογαλία (8ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1+)
  • 974 Stadium: Σερβία – Ελβετία (7ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1+)
  • Lusail, Lusail: Καμερούν – Βραζιλία (7ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου

  • (49) Khalifa, Ντόχα: 1Α – 2Β (17:00, ANT1+)
  • (50) Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: 1C – 2D (21:00, ANT1)

Κυριακή 4 Δεκεμβρίου

  • (52) Al-Thumama, Ντόχα: 1D – 2C (17:00, ANT1+)
  • (51) Al-Bayt, Al-Khor: 1B – 2A (21:00, ΑΝΤ1)

Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου

  • (53) Al-Janoub, Al-Wakrah: 1Ε – 2F (17:00, ANT1+)
  • (54) 974 Stadium, Ντόχα: 1G – 2H (21:00, ANT1)

Τρίτη 6 Δεκεμβρίου

  • (55) Education City, Ντόχα: 1F – 2E (17:00, ANT1+)
  • (56) Lusail, Lusail: 1H – 2G (21:00, ANT1)

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου

  • (58) Education City, Ντόχα: Νικητής 53 – Νικητής 54 (17:00, ΑΝΤ1)
  • (57) Lusail, Lusail: Νικητής 49 – Νικητής 50 (21:00, ΑΝΤ1)

Σάββατο 10 Δεκεμβρίου

  • (60) Al-Thumama, Ντόχα: Νικητής 55 – Νικητής 56 (17:00, ΑΝΤ1)
  • (69) Lusail, Lusail: Νικητής 51 – Νικητής 52 (21:00, ΑΝΤ1)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Τρίτη 13 Δεκεμβρίου

  • Lusail, Lusail: Νικητής 57 – Νικητής 58 (21:00, ΑΝΤ1)

Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου

  • Al-Bayt, Al-Khor: Νικητής 59 – Νικητής 60 (21:00, ΑΝΤ1)

ΤΕΛΙΚΟΙ

Σάββατο 17 Δεκεμβρίου

  • Khalifa, Ντόχα: Μικρός Τελικός (17:00, ΑΝΤ1)

Κυριακή 18 Δεκεμβρίου

  • Lusail, Lusail: Τελικός (17:00, ΑΝΤ1)

Σχετικά Άρθρα

Κίεβο: Ο δήμαρχος κάλεσε τους κατοίκους να μαζέψουν τρόφιμα, νερό και ζεστά ρούχα

otavoice

Μαύρο σε όσους δεν αντιδρούν στην ίδρυση κέντρου “μακεδονικής” γλώσσας στη Φλώρινα

otavoice

ΑΣΕΠ: Οδηγίες στους υποψήφιους του γραπτού διαγωνισμού

otavoice

Η πρεσβεία των ΗΠΑ στη Μαδρίτη έλαβε επιστολή-βόμβα

otavoice

ΕΕ: 363,7 εκατ. ευρώ για την ενίσχυση Αλιείας και Υδατοκαλλιέργειας στην Ελλάδα

otavoice

Απαγορεύτηκε στον πατέρα Αντώνιο να εισέρχεται στις δομές της «Κιβωτού»

otavoice